Relactatia

Alaptare, alimentatia artificiala a sugarului, diversificare, alimentatia pana la 3 ani, alimentatia peste 3 ani.

Moderator: ramona 79

Relactatia

Mesajde liliana_t » Mar Feb 22, 2011 6:38 am

Imagine
Putina lume stie ca daca ai alaptat bebelusul, ai intarcat din diverse motive, poti reincerca o relactatie.
Ce este relactatia?
Este metoda prin care este stabilita lactatia la femei la care laptele s-a oprit complet dupa nastere sau in cazul intarcarii nedorite a copilului la orice varsta a copilului sau daca timpul trecut de la ablactare este sub 6 luni.
Indicatiile relactatiei
-mama si-a intarcat copilul si doreste sa il alapteze din nou
-copilul vrea iar sa suga dupa ce copilul a fost intarcat
-copilul s-a imbolnavit dupa intarcare si mama doreste sa alapteze din nou
-dupa nastere mama nu a mai putut alapta(boala mamei, boala copilului) si doreste din nou sa alapteze
De ce vor unele mame sa relacteze?
-laptele de mama asigura cea mai buna dezvoltare fizica si psihica a copilului, il apara de infectii, alergii, diabet, boli cronice, etc
-unele mame considera ca asa se implinesc ca femei
-asigura o legatura de dragoste cu copilul

Am deschis acest subiect deoarece am citit zilele trecute un mesaj al Monicai care era impresionata de experienta in relactatie a unei alte mamici din Bucuresti.
Acest lucru se poate realiza si nu venim numai cu povesti din exterior sau din Bucuresti. O poate face oricine daca isi doreste, este convinsa ca vrea sa alapteze din nou bebelusul sau, sa aiba sprijinul unui consultant in lactatie si sprijinul familiei, daca pentru ea familia poate reprezenta un factor stresant la un moment dat.
De ce am vorbit de familie?
Fiindca asa cum spunea si Monica, de multe ori cei din jurul nostru ne pot induce o stare de nesiguranta.Daca mama nu este convinsa de ceea ce isi doreste pentru ea si copilul ei, cei din jur, cu mesajele negative o pot influenta si astfel induc o stare de agitatie mamei, tensiune, care intr-adevar, poate scadea secretia de lapte.
Intai trebuie sa va traduceti miturile si argumentele pe care vi le aduc cei din jur, precum ca laptele nu e bun, e slab. Trebuie sa fiti convinsa ca va doriti sa alaptati si daca simtiti acest lucru, fie ii veti ignora pe cei care va transmit mesaje negative, fie ii veti convinge ca ceea ce realizati este valabil.
Relactarea este simpla:
-stimularea sanului cu pompa
-stimularea sanului prin suptul copilului
-contactul piele pe piele mama bebelus
-mama sa doarma in pat cu bebelusul pe timpul noptii, suptul de noapte stimuleaza secretia de peste zi
-folosirea dispozitivului de suplimentare a laptelui SNS (Suplimental Nursing Sistem)
-folosirea ceaiurilor galactofore si dupa caz se pot adminstra si medicamente de stimulare a lactatiei
-sustinerea afectiva si ajutorul neconditionat al unui consultant in lactatie

As fi incantata sa stiu ca sunt mamici care doresc sa relacteze! :ymhug:
Din ce in ce mai multe mame sunt deschise catre alaptare si daca constientizeaza ca la un moment dat au renuntat din diverse motive care tin de ele, copil sau factorii de mediu, au reincarcat bateriile, au avut o pregatire psihica, sustinere si au reusit.
Citeste Jurnalul Isis!
http://isisconstanta.blogspot.com/
Citeste despre nastere, operatie cezariana, alaptare si ingrijire bebe!
http://nasterenaturala.com/
Afla ce cursuri poti face cand esti insarcinata!
http://bbcenter.ro/
liliana_t

Re: Relactatia

Mesajde andreeacta » Mar Feb 22, 2011 12:44 pm

Stii ca este si o poveste a unei mamici, care a relactat de la 0. Adica a trecut printr-o operatie la san, a luat pastile pentru oprirea lactatiei. Dupa ce s-a vindecat a luat-o de la 0 cu relactatia. Stii povestea? Am putea sa cerem acordul mamicii sa o copiem aici. E un exemplu ca se poate! Dar si un exemplu de perseverenta.
andreeacta

Mesajde liliana_t » Mar Feb 22, 2011 7:56 pm

Sigur Andreea, exemplele pozitive sunt intotdeauna binevenite!
Monica B a expus si ea o poveste preluata de pe blogul Roxanei Dudus.
Citeste Jurnalul Isis!
http://isisconstanta.blogspot.com/
Citeste despre nastere, operatie cezariana, alaptare si ingrijire bebe!
http://nasterenaturala.com/
Afla ce cursuri poti face cand esti insarcinata!
http://bbcenter.ro/
liliana_t

Mesajde andreeacta » Mar Feb 22, 2011 8:26 pm

Da, despre acea poveste vorbeam si eu.
andreeacta

Mesajde MonicaB » Mar Feb 22, 2011 9:34 pm

Ma bucur ca s-a deschis si acest subiect....
Da m-a impresionat foarte mult acea poveste , in conditiile in care eu am ablactat....

Este exact cum spunea Liliana.....am trecut printr-o cezariana(desi nu o aveam programata) asta deoarece nu m-am informat suficient despre ce inseamna travaliu sau cat de lung poate fi.....acum daca ma uit in urma , poate ar fi fost, nu, SIGUR, ar fi fost nimerit sa fac cursuri Lamaze......sa inteleg cum si prin ce trece corpul meu.......si poate....
DA, mi-a fost extrem de frica de operatie, pt ca nu mai trecusem prin asa ceva, DA, m-am simtit neputiincioasa, DA eu cred ca a fost si unul din motivele ablactarii.....nu puteam sa ma misc asa cum ar fi fost normal sa o fac...
In plus nu m-am informat nici despre alaptare, daca dadeam din timp peste povestea cuiva care a trecut prin "iad" sa relacteze, poate nu renuntam asa de usor...
Cu asta am ramas eu....................CRED CA AM RENUNTAT PREA USOR, si sa astept travaliul , si sa alaptez.....
Imediat dupa ce am citit povestea despre relactare, seara m-am uitat pt prima data in 2 saptamani si jumatate la sani- evit sa ma uit la ei pt ca ma cuprind remuscarile- ma uitam la sfarcuri , pt ca am avut niste ragade ingrozitoare( care se datorau faptului ca nu stiam si nici nu puteam sa-l tin pe bebe cum trebuie la san, si faptului ca nu am sfarcurile formate) si tinand de el sa incerc sa indepartez o cojita acolo, am vazut cum mi s-a scurs o picatura de colostru...............apoi a doua zi am simtit sanul cu ceva nodul tare si dureros.................deci as putea reinstala lactatia, mi-am spus............dar am pus o compresa cu apa rece, asta dupa ce am plans ca nu ma consider o mama buna pt ca nu l-am alaptat pe bebe.....
A doua zi cand era ora de papa a lui bebe, l-am luat si l-am pus la celalalt san, dar nu am avut curajul sa il las sa traga.............mi-e frica, mi-e frica sa nu o iau de la capat, sau sa creez o mare confuzie pt bebe, iar eu sa ma chinui degeaba.........mi-e frica sa nu fac mastita , pt ca am presupus ca sunt predispusa.......
Din toate astea cu ce am ramas?
MI-E FRICA........in plus nimeni acasa nu m-ar sprijini.....

Scuze daca am batut campii, sper ca pe viitor sa fie mamici care sa citeasca ceea ce am scris si sa traga concluziile
ImagineImagine
MonicaB

Mesajde diana nastasescu » Mar Feb 22, 2011 10:04 pm

Monica, :ymhug: :-* !
Curaj si capul sus!
Imagine
diana nastasescu

Mesajde MonicaB » Mar Feb 22, 2011 10:10 pm

Da, mersic pt capul sus, dar pt ce curaj............?
ImagineImagine
MonicaB

Mesajde andreeacta » Mar Feb 22, 2011 10:15 pm

Monica , imi pare rau pentru ca treci prin asa ceva.

Poate pentru unii as parea o ciudata , dar cred ca nu ai ce sa pierzi daca il pui pe bebe la san. Mastita e putin probabil sa mai faci, pentru ca nu mai ai lapte prea mult, care sa stationeze acolo. Prin suptul bebelusului se va stimula un pic, probabil ca nu sufucient, dar poti incerca si sitemul acela facut din biberon si un furtunas subtire care intra in gurita pe langa sfarcul mamei... Copilul va bea din biberon in timp ce il ai la san.

In orice caz, trebuie sa faci ce crezi ca esti pregatita sufleteste sa faci. Daca incerci sa relactezi, sa nu ai mari sperante, ca mai apoi sa fii dezamagita iar. Ideea ar fi ca nu ai nimic de pierdut, nici bebelusul... Daca obtii cativa ml la o masa de laptic de la tine, tot e ceva.

Nici eu nu ma informasem inainte. Cred ca sunt prea putine mamici care se informeaza despre alaptare inainte sa nasca. Nu trebuie sa te simti vinovata pentru asta. Nu trebuie sa te simti vinovata pentru nimic. Astea au fost circumstantele, asa a fost sa fie!
Si eu am fost la un pas de renuntare. Am avut putin noroc !
Orice decizie ai lua, iti doresc sa te impaci cu ea si sa fii lisnitita sufleteste!

Eu votez pentru a pune copilul la san ! :)
andreeacta

Mesajde MonicaB » Mie Feb 23, 2011 8:33 pm

Mersic pt incurajari andreea, insa inca nu stiu daca sa incerc-reincerc......nu m-ar sustine nici mama , nici sotul, si cam as avea nevoie de sustinere morala..........

Nu stiu......o sa vad.........

Ideea generala ar fi ca toate fetele sa se informeze inainte de a naste si despre travaliu si despre alptare....cu cat mai multe situatii cu atat mai multa stiinta....eu nu am avut la cine sa ma raportez....am doua prietene care au nascut de foarte curand , cu 2 saptamani inainte, si normal ca am vb cu ele, dar nu au avut nici un fel de problema gen cea cu care ma confruntam....si nici timp de stat pe net nu aveam atunci, pt ca in afara faptului ca il alaptam pe bebe mic o ora si ceva, atunci cand trebuia sa dorm, eu tresaream la orice zgomot pe care il scotea el......deci odihna mai putina......

Mersic
poop
ImagineImagine
MonicaB

Mesajde ramona 79 » Joi Feb 24, 2011 12:08 am

Monica din mesajele tale simt ca tu nu esti impacata cu ideea iar din punctul meu de vedere indiferent ca mamica decide sa-si alapteze copilul sau sa nu-l alapteze, este in regula atata timp cat ea simte ca a facut ce e mai bine pentru copilul ei. Sustinerea mamei tale, a sotului tau , sunt foarte importante , dar tu esti cea care trebuie sa decida si sa fie puternica sa infrunte poate anumite conceptii ce vin din stanga si din dreapta. Ai sustinerea noastra, daca asta iti doresti sa faci , poate ti-e teama de un nou esec, sa nu-ti fie.Chiar daca nu o sa mearga, altfel te vei simtii pentru ca nu ai renuntat. Dar trebuie sa stii ce te asteapta , poate ca bebe nu va mai accepta sanul atat de usor, va trebui sa insisti, poate ca vei face din nou ragade(ai grija cum il pozitionezi), sau poate ca pana ti se va reinstala lactatia bebe va sta conectat cu orele la san, asta inseamna somn mai putin, dar daca vei depasi toate lucrurile astea in cel mai scurt timp lucrurile vor intra pe un fagas normal , iar tu vei fi o mamica fericita. Noi suntem aici, alaturi de tine
Raisa
Imagine

Denis
Imagine
Imagine
ramona 79
Administratorul site-ului

Urmatorul

Inapoi la Alimentatia copilului